Archiv akcí 2024

Akce a zvláštní vlaky v roce 2024

Narozeninová jízda na Kovářskou

25. května 2024

Na konci května jsme vypravili další narozeninový vlak. Jízda Hurvínkem byla tentokrát dárek k padesátinám a oslavenec k nám přijel až ze středních Čech.

Hlavním bodem programu byla dopolední projížďka s červeným motorákem na Kovářskou a zpět. Poté následoval oběd a další program v křimovské výtopně.

Odpoledne parta odjížděla s úsměvem na tváři, což nám vždycky udělá velkou radost. A oslavenec? Ten se usmíval ze všech nejvíc, neboť ještě ráno netušil, co ho vlastně čeká. Přestože své jubileum oslavil už v zimě, celá rodina držela tajemství dlouhé čtyři měsíce, aby pro něj byl narozeninový dárek opravdovým překvapením.

Narozeniny na Doupovské dráze

18. května 2024

Třetí květnovou sobotu byl Hurvínek M131.1513 vyslán na Doupovskou dráhu. Motoráček se zhostil role narozeninového vlaku pro uzavřenou skupinu, která si jízdu objednala jako dárek k sedmdesátým narozeninám.

Partu jsme ráno vyzvedli ve stanici Kadaň, odjezd z tamního nádraží byl naplánován na půl desátou. Hurvínek po vysokém mostě překonal řeku Ohři a pokračoval podhůřím Doupovských hor přes Vilémov u Kadaně do Kaštic. Odtamtud dojel přes Žatec až do Chomutova. Když to dopravní situace dovolila, vystoupal čtyři stovky výškových metrů, aby zanedlouho dorazil do cílové stanice Křimov.

U výtopny bylo příjemné odpolední posezení. Čerstvý sedmdesátník obdržel spoustu narozeninových darů a stoly se prohýbaly pod množstvím jídla a pití, které si výprava přivezla s sebou. Řada dobrot pocházela z domácí výroby a nelze než pochválit jejich šikovné autorky a autory.

V podvečer všichni nasedli zpátky do motorového vozu a Hurvínek je z Křimova odvezl zase do Kadaně. Děkujeme za pozitivní ohlasy, kterými byla povedená jízda završena, a někdy příště zase na viděnou!

Moldava: němečtí učitelé

18. dubna 2024

V polovině dubna proběhla první letošní jízda s Hurvínkem M131.1513. Červený motorák se projel po moldavské trati, po níž svezl skupinu bývalých učitelů z Německa. Ti se projeli nejdříve z Moldavy v Krušných horách do stanice Osek město, odpoledne je Hurvínek vyzvedl v Dubí a odvezl je zpět na Moldavu.

Po železné cestě

30. března 2024

O Bílé sobotě otevřela křimovská výtopna svá vrata po zimním spánku. První akcí roku 2024 byla procházka po zaniklé trati Křimov - Reitzenhain, kterou pořádali ústečtí modeláři, neboli spolek usTTi.

Účastníci se sešli dopoledne na náměstí v Hoře Svatého Šebestiána, odkud se vydali Nádražní alejí do míst, kde se před desítkami let nacházela zdejší železniční stanice. Po tělese bývalé železniční trati došli až do Křimova, kde se reitzenhainská trať napojovala na dráhu Chomutov - Vejprty.

Někdejší důležitá přeshraniční trať Buštěhradské dráhy se klikatila náročným krušnohorským terénem, zhruba osmikilometrová trasa zabrala poutníkům více než tři hodiny. Po cestě nesměl chybět výklad o historii tratě, ale také zkoumání dochovaných artefaktů, jako jsou třeba mostní opěry, strážní domky nebo kilometrovníky.

Cílem byla železniční stanice Křimov, kde jsme zajistili občerstvení a posezení u ohně. Spousta zájemců si také prohlédla výtopnu a historická vozidla, která jsou součástí sbírek křimovského železničního muzea.

Velmi příjemným překvapením byl veliký zájem o akci - putování se zúčastnilo více než 80 lidí. Počasí se vydařilo na výbornou a procházka po zaniklé trati byla příjemným zpestřením prodlouženého velikonočního víkendu.

A pokud ještě neznáte ústecké modeláře, určitě mrkněte na jejich stránky ustti.cz. Tahle parta nadšenců si dala za cíl postavit model trati Křimov - Reitzenhain. Poslední vlaky tudy projely před 70 lety, v roce 1985 byla trať snesena úplně. Kdysi velice významná železnice tak byla po 110 letech vymazána z map. Ačkoliv stanice Hora Svatého Šebestiána již desítky let neexistuje, kolegové ze spolku usTTi ji vzkřísili alespoň v měřítku 1:120. Před jejich detailně propracovaným modelem nádraží "na Šebíku" nelze než smeknout...