Archiv akcí 2023

Akce a zvláštní vlaky v roce 2023

Firemní výlet do Mělníka

20. a 21. září 2023

Firemní akce s Hurvínkem? Žádný problém! Na svůj dvoudenní výlet si náš motoráček objednala společnost NN Finance s.r.o.

Na programu byl výlet z pražských Holešovic do Mělníka. Ve středočeském městě na soutoku Labe a Vltavy měla výprava zajištěný další program a ubytování. Ve středu večer si účastníci zájezdu dopřáli večeři spojenou s degustací vín, ve čtvrtek dopoledne nechyběla prohlídka mělnického zámku. Po poledni se historický vlak vydal na cestu zpět do hlavního města.

Cestou do Mělníka jsme se projeli podél Vltavy do Kralup, pak po lokálce přes Úžice do Neratovic a přes Všetaty jsme dojeli až do cíle. Na zpáteční cestě jsme v Neratovicích "neodbočili" na Kralupy, ale pokračovali jsme přes Prahu-Čakovice do Vysočan. A protože neexistuje žádná trať z Vysočan přímo do Holešovic, naskytla se jedinečná příležitost svézt se po spojovací koleji Praha-Vysočany - Praha-Libeň, po níž v současnosti nejezdí žádné pravidelné osobní vlaky. Po vykonání úvrati ve stanici Praha-Libeň jsme pokračovali přes odbočku Rokytka a tunelem pod Bílou skálou až do Holešovic.

Hurvínek tentokrát nejezdil sám. Táhl za sebou přívěsný vůz řady BDlm, který nám zapůjčila Zubrnická museální železnice. Na palubě zvláštního vlaku nebyla nouze o dobré jídlo a pití a musíme pochválit, že i o vlakový personál bylo v tomto ohledu skvěle postaráno.

Když jsme se na prvním nástupišti holešovického nádraží loučili, výrazy na tvářích všech zúčastněných mluvily za vše - akce se vydařila na výbornou. Děkujeme, že jste se s námi svezli, a těšíme se na další společné výlety.

Jízda na Kovářskou

16. září 2023

V sobotu 16. září jsme vypravili zvláštní vlak pro uzavřenou skupinu. Zhruba čtyřicítku lidí jsme vezli z Chomutova nejdříve do Křimova, kde byla hodinová pauza na malé občerstvení a prohlídku výtopny. Po křižování s osobním vlakem jsme dojeli do Kovářské, kde měla výprava asi dvouhodinový program. Někteří navštívili nedalekou vápenku, jiní se vydali do muzea letecké bitvy nad Krušnohořím.

Ve dvě hodiny odpoledne nastoupili cestující zpátky do motorového vozu, který se vydal na zpáteční cestu do Křimova. Odtamtud všichni pokračovali do Chomutova pěšky.

Na palubě zvláštního vlaku panovala po celý den dobrá nálada, cestující si i zazpívali. My jsme moc rádi, že se jízda povedla, a vážíme si pozitivních ohlasů od účastníků akce.

Na výlet Ikarusem a Hurvínkem

9. září 2023

Na začátku září proběhla akce pro uzavřenou skupinu německých příznivců železnice.

Ze Zwickau do Vejprt přijeli historickým autobusem Ikarus, dále pokračovali naším Hurvínkem M131.1513. V Křimově byla dvouhodinová pauza na občerstvení - opekly se buřty a samozřejmě nemohlo chybět pivo. Čas zbyl také na komentovanou prohlídku výtopny.

Poté se motorák s padesátičlennou skupinou vydal dále do Chomutova, kde odpoledne výprava navštívila depozitář Národního technického muzea. K večeru se Hurvínek vracel zpátky do Vejprt.

Nýřanské železniční září

2. a 3. září 2023

Na začátku září jsme s Hurvínkem přijeli do Plzeňského kraje. Železniční stanice Nýřany se opět po roce stala centrem tradiční akce Nýřanské železniční září.

Hurvínek byl v akci v sobotu 2. září, kdy vozil své cestující z Nýřan do Heřmanovy Huti a zpět. Po devítikilometrové lokálce jsme se projeli v každém směru celkem čtyřikrát.

Pro malé i velké byla největším lákadlem parní lokomotiva 310.072. Ta pendlovala na vlečku DIOSS, kde se dříve nacházel důl Ziegler a poté zde sídlil závod Tesla, v neděli pak zajela ještě na vlečku dolu Krimich II. Další parní vlak měl jezdit mezi Plzní, Nýřany a Stodem, na lokomotivě 475.111 se však bohužel nepodařilo včas odstranit technickou závadu. V čele historického vlaku ji proto nahradil Hektor T458.1190.

S Hurvínkem jsme celkově najezdili více než 500 kilometrů, protože návoz na akci i návrat domů jsme kvůli výluce na trati Plzeň - Žatec museli trasovat přes Cheb.

Počasí přálo celý víkend a oblíbená akce přilákala i letos spoustu malých i velkých návštěvníků. Tak na viděnou zase za rok v Nýřanech!

Kraslický filmvláček

28. a 29. července 2023

Po dvou letech se Hurvínek M131.1513 projel po trati ze Sokolova do Kraslic. V krušnohorském městě Kraslice se konal třetí ročník železničního filmového festivalu Kraslický filmvláček.

Mezi Sokolovem a Kraslicemi byly vypraveny celkem tři páry zvláštních vlaků, které měly za úkol dopravit návštěvníky festivalu pohodlně až na místo konání akce. Páteční vlak byl pojmenován "Kalamita", podle názvu promítaného filmu. Sobotní vlaky lákaly na snímky Freonový duch a Mimořádná událost. Kromě toho byl v Kraslicích celý víkend k dispozici kinovůz Českých drah, v němž byl připraven program hlavně pro děti.

V sobotu odpoledne mohli návštěvníci obdivovat historická vozidla nejen na kolejích, ale také na silnici. Před kraslickým nádražím se sjeli automobiloví veteráni a u nedalekého přejezdu pak proběhlo společné focení s Hurvínkem.

Narozeninová jízda na Měděnec

13. května 2023

V polovině května vyjel Hurvínek poprvé v letošním roce na trať. Jednalo se o jízdu pro uzavřenou skupinu, která si objednala zvláštní vlak u příležitosti oslavy narozenin.

Zhruba třicítku cestujících jsme odvezli z Chomutova do Krušných hor, konkrétně do Měděnce zastávky.

Fotovlak pro německou skupinu

21. a 22. dubna 2023

První akce letošního roku proběhla "doma" na vejprtské dráze. V pátek a v sobotu 21. a 22. dubna 2023 jsme se ve spolupráci s KŽC Doprava podíleli na fotovlaku pro německé fanoušky železnice.

V čele vlaku stanula Bardotka T478.1033 (751.033-2), která patří právě KŽC. Ta se zhruba před měsícem převlékla do nového červenožlutého nátěru, tzv. vzor 88. Soupravu manipulačního vlaku tvořilo pět nákladních vozů různých typů a služební vůz přezdívaný "hytlák". Nákladní vlak se po vejprtské trati projel hned několikrát a na mnoha místech pózoval před objektivy německých fotografů.

Součástí akce bylo také večerní focení ve Vejprtech. Kromě Bardotky se ho účastnil také náš červený Puklík T211.0608. Z Křimova do Vejprt se Puklík dovezl na závěsu nákladního fotovlaku a když se setmělo, zapózoval vedle Bardotky před smutným torzem vejprtské staniční budovy. Po skončení fotoakce jsme se se samotnou lokomotivou vraceli zpět do Křimova temnou krušnohorskou krajinou pod nádhernou noční oblohou.

Nejen červený Puklík se zaskvěl v hledáčku fotoaparátů. Při sobotní cestě z Chomutova do Vejprt vedle sebe v Křimově stály dokonce tři lokomotivy – Bardotka, modrý Puklík T211.0120 a červený Puklík T211.0608.

Pro více než dvacítku německých příznivců železnice jsme připravili nejen mašinky, ale také občerstvení. Ve vagoně před křimovskou výtopnou se podávala výborná česnečka a guláš.

První akce letošní sezony se vydařila na výbornou, a to včetně počasí. Po oba dny bylo teplé slunečné jarní počasí. I to zajisté přispělo k tomu, že ohlasy od fotografů byly převážně pozitivní.