O spolku

Od roku 1994

LOKO-MOTIV

Společnost LOKO-MOTIV vznikla v roce 1994, konkrétně 21. března 1994. Její gró tvořili převážně železničáři, nadšenci pro staré mašinky a historii železnice. Lidé, kteří stáli u zrodu tohoto občanského sdružení, které je řádně zaregistrováno, se poznali již dříve při záchraně historického motorového vozu M 131.1513. Na opravě a znovuzprovoznění tohoto vozu se odpracovalo více než 10 000 hodin usilovné práce. Motoráček dnes jezdí k plné spokojenosti při nejrůznějších historických a nostalgických jízdách po celé české železniční síti. Dostal se však již i za naše hranice. Od svého znovuzprovoznění najezdil desetitisíce kilometrů bez větších problémů. Hurvínek, jak se tomuto malému motoráčku přezdívá, tak vzorně reprezentuje naší společnost.

Společnost LOKO-MOTIV vedle kroků v obnově a záchraně historických železničních vozidel pracuje na svém hlavním projektu. Tím je vytvoření železničního muzea pro oblast Krušných hor. Tento záměr uskutečňujeme v železniční stanici Křimov, kde vlastníme starou železniční výtopnu. Tato byla postavena již v roce 1872 Buštěhradskou drahou kvůli deponování a drobným opravám lokomotiv pro trať Křimov - Reitzenhain. Po druhé světové válce svému účelu přestávala sloužit a po roce 1948 se již pro lokomotivy využívala velmi málo. Postupně začala chátrat a stávala se z ní ruina. V roce 1992 zcela vyhořela správní budova výtopny, tzv. "kasárna". Od roku 1996 jsme výtopnu získali do pronájmu a začali postupně s její záchranou. Vedle oprav střechy výtopny se provádělo zasklívání oken, opravy vrat, a to vše tak, aby prozatím zde bylo možné alespoň deponovat část našich exponátů. Toto se podařilo a opravy pomalu postupují dál.

Vedle těchto aktivit je nemalá pozornost a úsilí věnována prezentaci železniční historie na veřejnosti. Tato činnost je rozinkou na dortu plném úsilí a těžké práce. Společnost LOKO-MOTIV připravila řadu oslav, různých železničních výročí, podílela se i na oslavách 150 let železnice v České Třebové. Náš motorový vůz jezdil i na mnoha jiných oslavách mimo náš region. Na Chomutovsku a v okolí je náš "hurvínek" již důvěrně známým. Vždyť každý rok zde naše společnost připravuje několik akcí s historickými železničními vozidly, které jsou navštěvovány širokou veřejností. Tradicí se již staly jízdy historických vlaků do Kadaně při příležitosti Císařského dne v tomto královském městě nebo historické cyklovlaky do Vejprt.

Za dobu své existence realizovala společnost LOKO-MOTIV více než 120 akcí pro železniční veřejnost.

Jak šel čas

 • 1991: Počátek činnosti spolku v depu Chomutov
 • 21. 3. 1994: Byl zaregistrován zapsaný spolek 
 • 6. 6. 1995: Na trať znovu vyjel opravený Hurvínek M131.1513 
 • 1996: Pronájem výtopny na Křimově 
 • 1997: První ročník jízd k Císařskému dni v Kadani
 • 2000: Odkoupení výtopny od Českých drah
 • 2000: První ročník Českosaského železničního festivalu 
 • 2000: Akce Steinbach 2000
 • 2013: První ročník cyklovlaků do Vejprt 
 • 2017: 145 let trati Chomutov - Vejprty
 • 2019: Oslavy 25 let činnosti společnosti LOKO-MOTIV