Archiv akcí 2021

Jízdy v roce 2021

Komarek v Dobrušce

28. září 2021

Na svatého Václava se kola našeho vlaku zastavila až v 310 kilometrů vzdálené Dobrušce. "Na háku" jsme měli netradiční zátěž. Komarka. Pro Národní technické muzeum jsme zajistili přepravu unikátního parního vozu z Chomutova do východních Čech.

Náš vlak jel z Chomutova přes Bílinu, Úpořiny a Ústí nad Labem-Střekov, pak po pravém břehu Labe až do Velkého Oseka. Přes Hradec Králové hl.n. jsme pokračovali do Jaroměře, Starkoče, Václavic, Opočna pod Orlickými horami a Dobrušky. Jelikož byla maximální rychlost našeho vlaku omezena na 30 km/h, trvala cesta tam i zpět více než 15 hodin. Na zpáteční cestě jsme navíc museli jet odklonem přes Žatec kvůli mimořádné události u Třebušic.

Komarek celý den pendloval po lokálce Opočno pod Orlickými horami - Dobruška. Na této pětikilometrové trati parní vůz v roce 1947 dojezdil ve svém pravidelném provozu. Společně s Komarkem se na akci představil pardubický Hurvínek M131.1133, který patří spolku PSHŽD.

Komarek je unikátní parní vůz z roku 1903. Byl vyroben v Ringhofferových závodech, přezdívku dostal podle kotle od vídeňské firmy F. X. Komarek. Jedná se o jediný dochovaný parní vůz na našem území. V Evropě údajně takové vozy existují jen tři. Bohužel, tato jízda Komarka byla na dlouhou dobu jedna z posledních, protože bude potřeba provést nákladnou opravu jeho kotle.

Na kávu do Rokycan

27. září 2021

Na konci září svezl Hurvínek klienty plzeňského domova pro seniory. Na programu byl jen krátký výlet z hlavního nádraží západočeské metropole do Rokycan a zpět. Naši cestující se projeli Ejpovickým tunelem, který je nejdelší na české železniční síti. V Rokycanech si pak udělali procházku do kavárny nedaleko nádraží.

Nýřanské železniční září

25. a 26. září 2021

Poslední víkend v září jsme znovu po dvou letech zavítali do Nýřan. Zdejší nádraží, které se nachází na trati Plzeň - Domažlice, se opět stalo centrem akce Nýřanské železniční září. Novinkou letošního ročníku byla účast vojáků, kteří se střetli v bitvě za městem.

Zvláštní vlaky jezdily do všech směrů. Náš Hurvínek se dvakrát projel po desetikilometrové lokálce do Heřmanovy Huti. Poté jsme svezli vojáky do jejich tábora, který vyrostl u vlečky DIOSS. Večer jsme se ještě zúčastnili nočního focení, které probíhalo rovněž na vlečce bývalé Tesly. 

Cestující vozily také dvě soupravy s parní lokomotivou. Šlechtična 475.111 jezdila mezi Plzní, Vejprnicemi a Zbůchem, lokomotiva 313.902 pendlovala po vlečce DIOSS.

Setkání rodáků z Flájí

24. září 2021

V pátek 24. září 2021 se náš Hurvínek ukázal na moldavské dráze. Do Krušných hor se z celého Německa sjeli rodáci ze zaniklé obce Fláje, kteří se setkávají každý rok. Zhruba čtyřicítku cestujících jsme svezli z Moldavy v Krušných horách do Oseka město, odkud dále pokračovali autobusem.

25 let bez osobní dopravy 

na trati Protivec - Bochov

28. srpna 2021

Na konci letních prázdnin zavítal Hurvínek na Žluticko. "Slavilo" se jedno nepříliš hezké výročí - 25 let od ukončení pravidelné osobní dopravy na trati Protivec - Bochov. Trať měří 17 kilometrů, první vlak tudy projel již před 124 lety, zatím poslední cestující se pravidelným spojem svezli v roce 1996. Spolek Žluticko, který akci pořádal, připravil pro cestující pamětní jízdenky a brožurku o historii lokálky.

Program sobotní akce začínal ráno ve stanici Štědrá, která leží na trati Rakovník - Blatno u Jesenice - Bečov nad Teplou. Úderem deváté hodiny odtud odjížděl vlak do Chyší. Následovala jízda přes Protivec do Bochova a zpět do Chyší, kde byla plánována dvouhodinová pauza. Cestující měli možnost navštívit nedaleký zámek nebo ochutnat produkt místního zámeckého pivovaru. Odpoledne jsme podruhé zamířili do Bochova. V podvečer následoval návrat do Protivce a do Žlutic.

Zájem o svezení byl opravdu veliký. Motorák i s vlečným vozem byl zaplněn do posledního místa. Není divu, vždyť za posledních 25 let bylo jen pár příležitostí projet se po bochovské lokálce. Hurvínek si poradil i se stoupáním na trati, které dosahuje až 28 promile, a vždy dojel zdárně do cíle.

Kraslický filmvláček

30. a 31. července 2021

Na konci července se náš Hurvínek projel po trati ze Sokolova do Kraslic. Zajišťovali jsme dopravu návštěvníků filmového festivalu "Kraslický filmvláček", jehož dějištěm bylo nádraží v Kraslicích. První ročník festivalu proběhl již v roce 2019, druhý na něj kvůli koronaviru navázal až letos.

Návštěvníci měli možnost zhlédnout několik filmů ze železničního prostředí. V pátek večer zaznělo úvodní slovo starosty města Kraslice, hned po něm přišlo na řadu promítání snímku Železný dědek s Jaroslavem Marvanem a lokomotivou 387.018 v hlavních rolích.

Sobotní odpoledne patřilo filmu Páni kluci. Večer zakončil program Hlídač č. 47, který je našemu spolku dobře známý, neboť jsme se podíleli na natáčení jeho železničních scén. Ještě před ním ale proběhlo vyhlášení soutěže amatérských filmařů o Kraslické návěstidlo.

Hurvínek odvezl celkem tři vlaky do Kraslic a tři v opačném směru. Po oba dny dělal na západočeské lokálce radost malým i velkým cestujícím.

Historické cyklovlaky 2021

Léto 2021

V průběhu letních prázdnin proběhl další ročník tradiční akce Historickým cyklovlakem do Krušných hor. Letos vyjel Hurvínek s cyklisty již podeváté. Stejně jako loni, i v letošním roce se kvůli omezenému rozpočtu mohlo uskutečnit jen pět jízd.

Trasa vlaku zůstala nezměněna: motorák vyrážel ráno z Klášterce nad Ohří a přes Chomutov a Křimov pokračoval do Vejprt. Na Křimově byla plánována hodinová pauza na občerstvení a opékání špekáčků.

Přestože se jelo jen pětkrát, přilákal Hurvínek spoustu cestujících všech věkových kategorií, což nás velice těší. Někteří vyrazili na kola, jiní na procházku a další si přijeli jen užít pohodovou jízdu po Krušných horách.

Letošní cyklovlaky podpořili: město Chomutov, město Klášterec nad Ohří, město Vejprty, obec Křimov, MBM Rail, Termo Děčín, Severočeské doly a Actherm strojírenství.

S klubem seniorů do muzea

14. července 2021

V polovině července si jízdu naším motoráčkem objednal klub seniorů z Jirkova. Cílem výletu bylo Podkrušnohorské technické muzeum, které se nachází v areálu bývalého dolu Julius III nedaleko Mostu. Na "Julku", jak se dolu přezdívá, vede vlečka odbočující z trati Most - Moldava v obvodu seřaďovacího nádraží Most nové nádraží. Naši cestující tak mohli pohodlně vystoupit přímo v areálu muzea.

Početné skupiny se hned ujali průvodci a prohlídka mohla začít. Cesta muzeem trvala více než dvě hodiny a výklad pánů průvodců byl velice poutavý. Návštěvníci se dozvěděli vše možné o uhlí, o jeho dobývání a zpracování a spoustu dalších zajímavostí. Měli také možnost vyzkoušet novinku letošního roku - jízdu vláčkem po závěsné důlní dráze, jež je zřejmě světovým unikátem.

Hurvínek nebyl na vlečce dolu Julius poprvé. Ukázal se tam již několikrát, naposledy v červnu 2019, kdy se v muzeu konala akce ke Dni dětí. Vlečka se v současné době nepoužívá, vlaky po ní jezdí jen velmi zřídka.

Jízda na Kovářskou

9. července 2021

Na začátku července jsme s Hurvínkem navštívili naše "sousedy" na Kovářské. Z Výsluní jsme jim dovezli skupinu brigádnic a brigádníků, kteří přes víkend pomohli s pracemi na nádraží. Staniční budova je již od roku 2014 v soukromých rukou a parta nadšenců postupně dává dohromady budovu i přilehlé okolí. Navzdory doslova podzimnímu počasí, které v Krušných horách toho dne panovalo, proběhla jízda bez problémů a návštěva Kovářské byla fajn.

Narozeninový vlak

5. června 2021

Na začátku června jsme vypravili narozeninový vlak. Hurvínek vyjížděl z Jirkova a dopravil své cestující na Křimov. U výtopny bylo připraveno posezení a oheň na opékání buřtů. Odpoledne se zájemci mohli svézt ještě do Kovářské a zpět, z Křimova poté vlak pokračoval zpátky do Jirkova.

Natáčení videoklipu

23. května 2021

Na Křimově se pořád něco děje. Jen co jsme sklidili věci po svatebním vlaku, přijela k nám kapela Revival banda. Natáčela u nás na nádraží klip k písničce Ku Praze uhání vlak. Náš Hurvínek v něm ztvárnil jednu z hlavních rolí - vlak, který uháněl ku Praze. V rámci natáčení nás navštívil jeden vzácný host. Na křimovské nádraží přijel slavný americký herec Bruce Willis. Společně s ním se v klipu objevují také někteří členové spolku LOKO-MOTIV. Výsledek nedělní práce si můžete prohlédnout níže. Na YouTubovém kanále kapely najdete také film o filmu.

Natáčení si všiml dokonce Žatecký a lounský deník: Revival banda opět koncertuje, v Lounech natočila klip se známým hercem

Ku Praze uhání vlak

Film o filmu

Svatební vlak

22. května 2021

První akcí letošního roku byl květnový svatební vlak. Motorák vyrážel ze Žatce a přes Chomutov dovezl novomanžele a pozvané hosty až na Křimov, kde byl připraven další program. Hurvínek byl pro takovou jízdu náležitě vyzdoben a bílé doplňky mu moc slušely.