Archiv akcí 2020

Kde jsme jezdili v roce 2020

Toulky po kolejích: Lužná u Rakovníka

26. září a 10. října 2020

Mnoho železničních akcí bylo letos kvůli pandemii koronaviru zrušeno, proto jsme se rozhodli uspořádat sérii jízd pod názvem Toulky po kolejích. Výlety byly uzpůsobeny tak, aby si cestující mohli vychutnat nejen svezení historickým motorákem, ale také zajímavý navazující program. V průběhu podzimu 2020 se podařilo realizovat celkem tři jízdy.

Hned dvě z nich směřovaly do Lužné u Rakovníka. Vlivem výlukové činnosti na trati Lužná - Žatec jsme museli pozměnit trasu našeho vlaku, a tak jsme jeli nejdříve přes Žatec a Postoloprty. Mezi stanicemi Březno u Postoloprt a Louny předměstí jsme pak projeli po spojce, která se pro osobní dopravu běžně nepoužívá. Přes Domoušice a Svojetín jsme pokračovali do Rakovníka a do Lužné.

V malé středočeské obci byla možná návštěva hned dvou muzeí. První z nich se nachází hned vedle stanice a každý fanoušek železnic ho jistě dobře zná. Muzeum Českých drah, největší svého druhu v republice, jsme si však mohli vychutnat pouze při první jízdě na konci září. Pak bylo kvůli covidovým opatřením preventivně uzavřeno.

K druhému muzeu jsme si udělali krátkou procházku lesem. Zhruba dva kilometry od nádraží se nachází muzeum amerických veteránů JK CLASSICS. To ve čtyřech halách nabízí rozsáhlou sbírku historických silničních vozidel vyrobených za Atlantským oceánem.

Teplickým Semmeringem 

z muzea do muzea

19. září 2020

Třetí zářijovou sobotu se náš Hurvínek opět podíval na Moldavu. Historický vlak vyrážel v půl osmé ráno z Teplic v Čechách. Přes Most dojel do Louky u Litvínova a po vykřižování s pravidelným vlakem začal šplhat do Krušných hor.

První zastávkou na "Teplickém Semmeringu" byla stanice Osek město, kde byla otevřena expozice zaměřená na moldavskou dráhu. Po prohlídce v Oseku jsme pokračovali do úvraťové stanice Dubí, v jejíž nádražní budově na nás čekala druhá muzejní expozice. Její součástí je krásná kancelář přednosty stanice.

Jízdu jsme zakončili zdoláním posledních 200 výškových metrů až na Moldavu, odkud jsme se po třičtvrtěhodinovém pobytu vydali na cestu zpět do Teplic.

Toulky po kolejích: Ploskovice

5. září 2020

Mnoho železničních akcí bylo letos kvůli pandemii koronaviru zrušeno, proto jsme se rozhodli uspořádat sérii jízd pod názvem Toulky po kolejích. Výlety byly uzpůsobeny tak, aby si cestující mohli vychutnat nejen svezení historickým motorákem, ale také zajímavý navazující program. V průběhu podzimu 2020 se podařilo realizovat celkem tři jízdy.

Úvodní díl seriálu jsme napsali hned první zářijový víkend, kdy jsme se s Hurvínkem vydali do Ploskovic. V plánu byla návštěva zdejšího zámku a zámecké zahrady, zájemci si mohli vyšlápnout na zříceninu hradu Kalich nad obcí Třebušín.

Úderem sedmé hodiny ranní jsme vyrazili z Chomutova. V Ústí jsme přejeli na pravý břeh Labe, jehož tok jsme kopírovali až do Velkých Žernosek. Projeli jsme spojkou Velké Žernoseky - Žalhostice, kde dnes nejezdí žádné pravidelné osobní vlaky. Zanedlouho jsme přijeli na litoměřické horní nádraží, odkud jsme pokračovali do zastávky Ploskovice.

Protože Ploskovice, kdysi plnohodnotné nádraží, se v rámci "optimalizací" staly jen malou zastávkou (ovšem se zachráněnou nádražní budovou), museli jsme se vrátit do Litoměřic. Tam jsme mohli Hurvínka nechat přes den stát. Večer jsme se po stejné trase vrátili zpátky do Chomutova.

Historické cyklovlaky 2020

Léto 2020

V roce 2020 jsme odjezdili již 8. ročník historických cyklovlaků do Krušných hor. Bohužel jsme na provoz cyklovlaků získali výrazně méně peněz než v předcházejících letech, a tak jsme museli omezit počet vypravených vlaků. V letošním roce vyjel Hurvínek s cyklisty celkem pětkrát. Všech pět prázdninových sobot byl o svezení velký zájem a o cestující nebyla nouze.

Trasa vlaků byla stejná jako v letech minulých, tedy Klášterec nad Ohří - Chomutov - Vejprty a zpět. Nechybělo opékání špekáčků při hodinové přestávce na Křimově, které se již stalo tradicí.

Letošní ročník proběhl za podpory měst Chomutov, Klášterec nad Ohří a Vejprty, obce Křimov a společností MBM Rail a TERMO Děčín.