Články 2022

Přečtěte si o naší činnosti

PF 2023

Vážení přátelé, kolegové, cestující, návštěvníci, partneři. Jménem společnosti LOKO-MOTIV bychom Vám chtěli popřát krásné Vánoce a úspěšný rok 2023.

Na konci roku je opět čas ohlédnout se, co se v uplynulých dvanácti měsících podařilo.

VOZIDLA

Na jaře jsme nejvíce času věnovali našemu Hurvínkovi M131.1513. Jeho motor v zimě prošel generální opravou, před začátkem sezony jsme tedy museli dvanáctiválcové srdce zavázat zpět do motorového vozu a vše zprovoznit. Na prvního máje jsme motorák s "omlazeným" motorem úspěšně nastartovali a v průběhu května proběhla úspěšná zkušební jízda do Kutné Hory a zpět.

Hodně času jsme v průběhu celého roku věnovali Rosničce T334.0894. Na konci minulého roku jsme sundali hlavy válců a po Novém roce jsme v opravě jejího motoru pokračovali. V zimě jsme došli do bodu, kdy nás trápily dva válce postižené korozí, kvůli nimž jsme nebyli schopni motor dále rozebírat. V létě práce na lokomotivě stály a až na podzim jsme se posunuli o krok dále. Podařilo se nám sundat bloky válců, abychom mohli zrenovovat vložky a písty a pokračovat v opravě.

Posledním hnacím vozidlem, na němž se v letošním roce udělal velký kus práce, je motorový vůz M240.0033. Tento projekt by se neobešel bez pomoci kolegů elektrikářů, kteří nám od jara ve svém volném čase se znovuzprovozněním Singrovky pomáhají. Jejich dílem jsou propojovací kabely v motorovém prostoru či zapojená poziční světla. V současné době se věnují elektrickému rozvaděči.

Co se týče vozů, je třeba zmínit pokračující opravu výsypného nákladního vozu řady St. V Českých Budějovicích pak pokročila rekonstrukce osobního vozu řady Clm.

JÍZDY

I v letošním roce jsme se s motorákem zúčastnili mnoha akcí a uspořádali několik zvláštních vlaků.

Sezona pro nás začala na konci května, kdy se v Podkrušnohorském technickém muzeu slavil Den dětí. V červenci se na Kovářské konalo setkání železničních spolků a přátel železnice z Krušných hor i okolí, a to jak z české strany, tak z té německé. Na konci srpna jsme s Hurvínkem jezdili na Mostecku a Teplicku u příležitosti tradiční Osecké pouti. S letními prázdninami jsme se rozloučili ve Žluticích, kde jsme oslavili 125 let od zprovoznění trati Rakovník - Bečov nad Teplou a její odbočky Protivec - Bochov. Opět po roce jsme se tak projeli po bochovské lokálce, kde již více než čtvrtstoletí nejezdí žádné osobní vlaky. V září jsme zavítali na Plzeňsko, kde se konala akce Nýřanské železniční září. O dva týdny později jsme přijeli do Rusové. Zde se vzpomínalo na obec Rusovou a okresní město Přísečnici, obě tato sídla zanikla s výstavbou vodní nádrže.

Z objednaných jízd pro uzavřenou společnost zmiňme výlet do Vejprt pro seniory z Jirkova nebo vlak z Vejprt do Křimova a zpět pro německou skupinu.

Naší tradiční akcí jsou historické cyklovlaky do Krušných hor, které vypravujeme od roku 2013. Letos v létě tak proběhl jubilejní 10. ročník. Hurvínek s cyklisty vyjel do hor celkem šestkrát. O historické cyklovlaky byl opět veliký zájem, což nám dělá velkou radost.

Největší akce letošního roku proběhla 8. října, kdy jsme oslavili 150 let od zahájení provozu na trati Chomutov - Vejprty. U této příležitosti jsme vypravili parní vlak s lokomotivou 354.195 z muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Akce přilákala několik stovek cestujících, a tak lze říci, že bylo jedno a půl století provozu "naší" trati náležitě oslaveno.

DALŠÍ ČINNOST SPOLKU

Letošní rok přinesl pokrok také v oblasti spolkového "marketingu". Naše facebooková stránka existuje již 10. rokem, na začátku roku 2022 k ní přibyl také instagramový účet, který má v současné době již skoro 300 sledujících. V červnu jsme pak spustili nové webové stránky www.loko-motiv.cz. Původní web vzorně sloužil 25 let a po čtvrtstoletí provozu nastal čas na inovaci. Závěrem zmiňme turistické vizitky, které jsme si nechali vyrobit na podzim ke stopadesátiletému výročí vejprtské trati.


Děkujeme všem za přízeň v roce 2022. Všem, kteří se s námi přišli svézt nebo navštívili naše muzeum. Všem, kteří nám pomohli nebo naši činnost finančně podpořili. Užijte si vánoční pohodu a těšíme se na shledanou v roce 2023 v křimovské výtopně nebo na palubě našich vlaků.