Připravované akce

Svezte se s námi!

Historickým cyklovlakem do Krušných hor

Letní prázdninové víkendy 2024

Tradiční prázdninové jízdy pro cyklisty, turisty, milovníky krušnohorské přírody a železniční nadšence jsou tu! Přijeďte se v létě svézt historickým motoráčkem po třetí nejvýše položené železniční trati v České republice.

Oblíbený historický cyklovlak vyjede na začátku prázdnin do své dvanácté sezony. Letos pojedeme celkem osmkrát, z toho šest jízd proběhne v červenci a dvě jízdy budou v srpnu. V čele se představí všem jistě dobře známý Hurvínek - červený motorák M131.1513 z roku 1955. "Na háku" bude mít cyklovůz řady Ztrc.

Trasa zůstává stejná jako v letech minulých: ráno vyrazíme z Klášterce nad Ohří přes Chomutov a Křimov do Vejprt, odpoledne pojedeme po stejné trase zpět. V Křimově bude tradiční hodinová pauza na občerstvení, opékání špekáčků a komentovanou prohlídku výtopny. Jediný rozdíl je v časové poloze odpoledního vlaku - z dopravních důvodů letos musíme odjet z Vejprt dříve a v úseku Křimov - Chomutov - Klášterec nad Ohří jet naopak o něco později než v minulých letech. 

Vezměte rodinu či kamarády, přibalte do batůžku dobrou náladu a těšíme se na vás na palubě historických cyklovlaků!

POZOR, ZMĚNA!

Z dopravních důvodů musíme z Vejprt odjíždět dříve než bylo původně plánováno - už ve 13:40. Plakát na této stránce je aktualizovaný s upravenými časy, jízdní řád na tomto plakátě je tedy správný.

Termíny jízd historických cyklovlaků v roce 2024:

  • Sobota 6. července
  • Neděle 7. července
  • Sobota 13. července
  • Sobota 20. července
  • Neděle 21. července
  • Sobota 27. července
  • Sobota 3. srpna
  • Sobota 24. srpna

Akci a společnost LOKO-MOTIV podporují: Město Chomutov, Město Klášterec nad Ohří, Město Vejprty, Obec Křimov, Ústecký kraj, MBM Rail, SD Kolejová doprava, Nadace ČEZ, Muzeum Na Kočičáku a rt steel.

Časté dotazy

Můžu si koupit jízdenku předem?

Jízdenky se prodávají pouze ve vlaku u průvodčího. Předprodej jízdenek není možný. Ve vlaku platí pouze zvláštní jízdné LOKO-MOTIV. Ve vlaku neplatí jízdenky Českých drah, OneTicket ani integrované tarify apod.

Můžu si předem zarezervovat místo ve vlaku?

Ne, rezervace míst předem není možná. Upozorňujeme, že kapacita historického vlaku je omezena, doporučujeme tedy být na nádraží včas.

Kolik stojí jízdenka?

Ceny pro letošní rok jsou následující:

Jednotlivé jízdné (jedním směrem): 100 Kč

Jednotlivé jízdné pro děti (6 - 15 let): 50 Kč

Menší děti v doprovodu rodičů jedou zdarma. Za kola, koloběžky a kočárky se neplatí.

Proč vlak odpoledne přijede do Chomutova později než loni?

V letošním roce přijedeme do Chomutova na zpáteční cestě až v 16.26 a cestující tak nemohou stihnout rychlík do Prahy nebo osobní vlak do Lužné. Jinak to bohužel udělat nešlo, protože Správa železnic letos formálně zrušila dopravny D3 Rusová a Domina. Tím se snížila kapacita vejprtské trati a vzhledem k tomu, že se musíme na trať vejít společně s pravidelnými osobními vlaky, které mají před naším zvláštním historickým vlakem přednost, nebyla jiná možnost než posunout zpáteční jízdu o zhruba 20 minut.

Můžu jet cyklovlakem, i když nemám kolo?

Samozřejmě, že můžete. Na palubě historického cyklovlaku rádi přivítáme nejen cyklisty, ale i pěší výletníky nebo cestující, kteří se prostě chtějí jen svézt "tam a zpátky" 🙂

Jaká zajímavá místa můžu navštívit podél trati?

Krušné hory nabízí spoustu krásných a zajímavých míst, řada z nich se nachází i v blízkosti vejprtské trati. Z Křimova můžete dojít či dojet na kole přes Bezručovo údolí do Chomutova, třeba kolem křimovské přehrady. Z Rusové se zase dostanete k vodní nádrži Přísečnice. Měděnec je jedna z částí Hornického regionu Krušnohoří, který je od roku 2019 zapsán na seznamu UNESCO. A z Vejprt můžete dojet do německého města Cranzahl, odkud vyráží parní úzkorozchodná železnice do stanice Kurort Oberwiesenthal na úpatí hory Fichtelberg. A samozřejmě nesmíme opomenout křimovské železniční muzeum, kterým vás rádi provedeme.

To vše je jen stručný výčet toho nezajímavějšího, co naše okolí nabízí. Kdo však Krušné hory zná, ten dobře ví, že v Krušných horách je krásně snad úplně všude...

Hurvínkem do Bochova

Sobota 10. srpna 2024

V půli srpna se náš motorák vypraví do Karlovarského kraje, kde projede lokálky kolem města Žlutice. Navážeme tak na roky 2021 a 2022, kdy jsme ve spolupráci se Spolkem Žluticko podobné jízdy pořádali.

Největším lákadlem je bezpochyby trať Protivec - Bochov. Již osmadvacet let po ní nejezdí žádné osobní vlaky a mimořádné výletní spoje pro zájemce o svezení jsou zde spíše ojedinělé. Sedmnáctikilometrovou lokálku, která se hezky klikatí v podhůří Doupovských hor, si ten den projedeme hned dvakrát.

V příštím roce by měly začít stavební práce na nových úsecích dálnice D6, které ovlivní i bochovskou trať. Údolí potoka Malá Trasovka, kudy trať vede, překlene nový most a nedaleko budoucího sjezdu u Bochova by měl naopak vzniknout železniční most přes dálnici, kvůli němuž bude nutné kousek trati přeložit. Je proto možné, že do naší příští návštěvy se lokálka částečně změní...

Všechny důležité informace k letošní jízdě naleznete v plakátu níže. Opakujeme, že jízdné je dobrovolné, platí se přímo ve vlaku a rezervace míst předem není možná. Fotogalerii z našich předchozích jízd do Bochova si můžete prohlédnout v archivu 2021 a 2022.

Na viděnou na palubě historického vlaku se těší společnost LOKO-MOTIV a Spolek Žluticko, který akci pořádá.

O dalších nadcházejících jízdách Vás budeme včas informovat zde a na našich sociálních sítích.

Úvodní foto: Antonín Šavel