Archiv 2022

Uskutečněné akce a jízdy

Setkání železničních spolků

na Kovářské

15. července 2022

Na nádraží v Kovářské se v pátek 15. července 2022 konalo setkání železničních spolků a přátel železnice. Zúčastnili se příznivci železné dráhy jak z české strany Krušných hor, tak z té německé. Cílem akce bylo přátelské setkání a vzájemné navázání kontaktů mezi spolky a přáteli železnice z Česka i ze Saska.

V rámci setkání proběhl slavnostní křest dvou knih. Pokřtěna byla kniha o Vejprtské dráze od Jana Kadlece, která byla nově přeložena do němčiny, a také publikace o Freiberské dráze od Heinze Lohseho, jež byla naopak přeložena do českého jazyka.

Náš Hurvínek zajistil dopravu účastníků do Kovářské, a to "z obou stran". Krátce po poledni jsme vyráželi z Chomutova a odvezli do Kovářské českou část výpravy. Poté jsme dojeli do Vejprt, kde nastoupili převážně němečtí cestující, a zamířili zpátky do Kovářské. Večer, po skončení akce, jsme se vydali na zpáteční cestu už jen do Vejprt. Ti, kteří přijeli z Chomutova, se zpět dostali objednaným autobusem.

Po celé odpoledne panovala v krušnohorské stanici přátelská atmosféra. Jazykovou bariéru mezi češtinou a němčinou pomáhalo překonat několik překladatelů. Chybět nemohlo výborné jídlo a pití.

Přímo v Kovářské působí spolek Nádraží Kovářská, který zachránil nejen historickou nádražní budovu, ale také další drážní stavby v této bývalé železniční stanici. Nadšenci tyto budovy postupně opravují a vrací je do původního stavu.

Článek na Freie Presse: Pocta vejprtské dráze (dostupný pouze v němčině)

Jízda pro německou skupinu

25. června 2022

Poslední červnovou sobotu jsme vypravili zvláštní vlak pro uzavřenou skupinu z Německa. Pětačtyřicetičlenná výprava přijela ze Zwickau do Vejprt historickým autobusem Ikarus, dále pokračovali naším Hurvínkem do Křimova.

Na Křimově bylo pro německé výletníky připraveno posezení s občerstvením a opékáním špekáčků a prohlídka muzea. Nechyběla ani živá muzika.

Velkou radost nám udělaly pozitivní ohlasy od cestujících, kteří s úsměvem na tváři akci velmi chválili.

S klubem seniorů do Vejprt

7. června 2022

V úterý 7. června jsme po vejprtské trati svezli klub seniorů z Jirkova. Vlak ráno vyrážel z jirkovského nádraží a přes Chomutov a Křimov dojel až do Vejprt, kde si naši cestující udělali krátkou procházku do kavárny. Poté se motorák vracel zpět do Jirkova. Při zpáteční cestě byla na Křimově plánována pauza na posezení a opékání špekáčků.

Den dětí v Podkrušnohorském technickém muzeu

28. května 2022

V sobotu 28. května 2022 jsme se s Hurvínkem vydali do nedalekého Mostu a zajistili jsme přepravu návštěvníků Dne dětí v Podkrušnohorském technickém muzeu. Tato jízda byla nejen první akcí roku 2022, ale také první "veřejnou" jízdou po generální opravě Hurvínkova motoru.

Bohužel jsme tentokrát nemohli zajet na vlečku bývalého dolu Julius III, v jehož areálu muzeum sídlí. Proto jsme cestující odvezli z mosteckého nádraží na zastávku Most-Minerva, odkud se všichni bez problémů dostali až do muzea. Ráno jsme z nádraží do muzea jeli celkem dvakrát, odpoledne stačil jen jeden vlak.

Akci provázelo doslova aprílové počasí a ledový vítr, ani to ale neodradilo desítky návštěvníků, kteří se s námi na Den dětí svezli. V muzeu pro ně byl připraven bohatý program plný her a soutěží.